تبلیغات
وبلاگ رسمی گلشیفته فراهانی
نویسندگان
اخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
بهزاد فراهانی اخیراً یادداشتی برای نشریه "چلچراغ" نوشته است و ضمن یاد کردن از بچه هایی که ایران نیستند راهی برای بازگشت گلشیفته فراهانی به عنوان یک هنرمند جستجو کرده است.

اسفندیار رحیم مشایی

فراهانی اگر چه در این نوشته سعی کرد با اشاره ای کوتاه از علت حضور برخی از هنرمندان ایرانی در محافل هنری غرب بگذرد و به دنبال حقیقت نباشد اما غربتی را که این گروه از هنرمندان در غرب بدان دچار شده اند خوب تشریح می کند.

وی می نویسد:
"این روزها بیش از هر چیز به یاد بچه هایی هستم که ایران نیستند و در خارج از کشور فعالیت می کنند، نقاشان، موسیقی دان ها، بازیگران، کارگردانان و... همه هنرمندانی که ایران را ترک کرده اند و دور از اینجا مشغول کارهای هنری شده اند، دلیل آنها برای ترک ایران هر چه باشد،ما باید به این فکر کنیم که چه راهی برای آنها وجود دارد. ما غربت را نمی شناسیم و وقتی از آن دور هستیم، درکی از آن نداریم، اما وقتی در آن قرار می گیریم، می فهمیم خیلی سخت تر از آن چیزی است که تصور می کرده ایم. من وقتی که در پاریس سکته کردم و چند روزی خوابیدم. ایرانی های مقیم آنها به دیدنم آمدند و بسیار به من لطف کردند. وقتی به این اتفاقها نگاه می کنم، می بینم جوانانی که ساکن خارج از ایران هستند،عاطفه شرقی شریف خود را دارند، اما غصه ناهنجارغربت هم در دلشان هست و آنها را رنج می دهد. وقتی از دور به آنها نگاه می کنیم، می بینیم دارند زندگی می کنند، کار می کنند و... اما غصه هایشان را نمی بینیم، چرا شرایط باید طوری باشد که هنرمندان اهل فکر ما ترجیح بدهند جای دیگری زندگی کنند؟ این موقعیت باید سامان داده شود. دولت باید با کسانی که از اینجا رفته اند، برخورد موجهی داشته باشد، چون هنرمندان ما، انسان های شریفی هستند. انسان هایی اهل فکر که به امور ناهنجار اشتغال دارند، بلکه اهل فکر و فرهنگ هستند. هم دولت و هم ما باید شرایطی را فراهم کنیم که هنرمندانمان برای بازگشت احساس امنیت کنند و به فکر برگشتن باشند. اما این اتفاق نمی افتد و این تلخ است... خیلی تلخ است."

لازم به توضیح است گلشیفته فراهانی زمانی سوپر استار سینمای ایران بود که با در پیش گرفتن روند غیر معمول و منافی با عرف و اخلاق جامعه مسلمان ایرانی کم کم با میل شخصی فضای مدرن و بی اخلاق غرب را به فضای اسلامی کشورش ترجیح داد و این نوع نگاه در بازی اخیرش در یک فیلم با مدل رفتار بسیار بی پروای فرانسوی و همچنین حضور در یک مجله مدل سطح پایین، اهل فکر بودن خود را به وضوح نشان داد.

 اما این سئوال از آقای فراهانی هم باقی می ماند که آن دسته از هنرمندانی که جلای وطن نکرده اند به چه دلیل اهل فکر نیستند؟ و به چه دلیلی آنها که در خدمت تمدن سازی غرب هستند البته به قول ایشان اهل فکر محسوب می شوند؟

گفتنی است بر خلاف نظر بهزاد فراهانی که دولت را به نوعی به عدم حمایت از این گروه از هنرمندان متهم کرد در آغاز خروج گلشیفته فراهانی از کشور با وجود ابراز نارضایتی برخی هنرمندان وطنی، وزارت ارشاد همت بالایی برای جلب نظر این بازیگر سابق سینمای ایران نشان داد اما رفتارهای وی که گفته می شود متأثر از هیجانات سیاسی روز بود و همچنین بی توجهی به ارشادات پدرانه بهزاد فراهانی موجب شد سرانجام این بازیگر به قول برخی منتقدین سینما خوش آتیه، سر از مجلات مد فرانسه در آورد جایگاه نازلی که به زعم بسیاری، کسی گمان آن را برای وی نمی برد و انتخاب کوچکی بود.
طبقه بندی: خبر،
برچسب ها: بهزاد فراهانی، نشریه چلچراغ، گلشیفته فراهانی، بازیگر،
[ ساعت 19 و 41 دقیقه و 34 ثانیه ] [ ح. ع ]
نظرات
درباره
حسن عباسی

گلشیفته فراهانی (زاده ۱۹ تیر ۱۳۶۲ در تهران) بازیگر فیلم های غیر اخلاقی و همچنین ضد ایرانی است. این فاحشه فراری فرزند بهزاد فراهانی و فهیمه رحیم‌نیا و خواهر شقایق فراهانی بازیگران سینما و تلویزیون است.

حسن عباسی دو سال پیش، از اینکه چند کارگردان "گلشیفته فراهانی" را به عنوان شخصیت اصلی در فیلم های دفاع مقدس بازی دادند نیز انتقاد نمود.

این استراتژیست در تحلیل فیلم "پیکره دروغین" که در آن لئوناردو دیکاپریو به این بازیگر زن ایرانی ابراز علاقه می کند توضیح می دهد که "زن نماد سرزمین و عقیده است" و ابراز علاقه یک غربی از بیرون بیمارستان به این فرد ، وانمود کردن علاقه غرب به میهن ایران است.

حسن عباسی هشدار می دهد که: "این فیلم فقط برای جلب اعتماد مخاطب داخلی ساخته شده و به زودی زن ایرانی را به صورت عریان در رختخواب مرد غربی خواهند خواباند!"

نکته تاسف برانگیز این فیلم همینجاست. دو سال قبل عباسی هشدار داد اما مدیران و مسئولان فرهنگی چه کردند؟ منتقدان سینمایی که در نشریات تیتر زدند: "بالاخره دیده شدیم!" آیا حالا باز جرات دارند بگویند دیده شدیم ؟!
موضوعات وب
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب